Stefan Władysław Kazimierz Zych, urodzony 26 grudnia 1897 roku w Przemyślu, był osobą, która odgrywała znaczącą rolę w historii Polski. Jako kapitan w stanie spoczynku artylerii Wojska Polskiego, Zych poświęcił swoje życie służbie publicznej i wojskowej.
Jego tragiczny los zakończył się wiosną 1940 roku w Katyniu, gdzie stał się jedną z licznych ofiar okrutnych wydarzeń znanych jako zbrodnia katyńska. Ta niewyjaśniona tragedia pozostaje bolesnym przypomnieniem o cierpieniu wielu Polaków w tym trudnym okresie historycznym.
Życiorys
Stefan Zych urodził się jako syn Antoniego i Marii, z domu Sikocińska. Miał młodszego brata Jana. Swoją edukację rozpoczął w Lwowie, gdzie ukończył pięć klas liceum, a szóstą zaczął w Krakowie. Niestety, jego nauka została przerwana w wyniku wybuchu I wojny światowej. Decydując się na służbę dla ojczyzny, wstąpił do Legionów Polskich, a dokładniej do 3 pułku piechoty. Brał udział w walkach na froncie karpackim, gdzie odniósł ranę w nogę, po czym kontynuował służbę na froncie wołyńskim.
Po zakończeniu działań wojennych, Zych zasilił szeregi Wojska Polskiego. Po tym, jak Polska odzyskała niepodległość, ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Poznaniu. W 1920 roku uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, służąc w 2 pułku artylerii polowej. Jego odwaga i determinacja w czasie Bitwy Warszawskiej przyniosły mu zaszczytne odznaczenia: dwukrotnie otrzymał Krzyż Walecznych oraz Krzyż Niepodległości.
W następnych latach Zych zdał maturę i został skierowany na dwuletni kurs w Oficerskiej Szkole Topografów w Warszawie. Jego kariera wojskowa rozwijała się prężnie; w dniu 1 lipca 1923 roku awansowano go do stopnia kapitana w korpusie oficerów artylerii. W 1928 roku przydzielono go do 10 oddziału służby uzbrojenia. Jednak z uwagi na pogarszający się stan zdrowia, będący wynikiem doświadczeń wojennych, Stefan Zych w 1929 roku został przeniesiony w stan spoczynku. Po zakończeniu służby militarnej otrzymał posadę w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.
W okresie II wojny światowej, po agresji ZSRR na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku, Zych został aresztowany przez Sowietów. Przez pewien czas był więziony w obozie w Kozielsku, gdzie prowadził korespondencję z bliskimi w Warszawie. Wiosną 1940 roku został przewieziony do Katynia i poniósł śmierć z rąk funkcjonariuszy NKWD. Jego ciało spoczywa na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. W 1943 roku, w trakcie ekshumacji przeprowadzanych przez Niemców, zidentyfikowano je pod numerem 949. Wśród należących do niego dokumentów znaleziono m.in. prawo jazdy, legitymację oficerską oraz adres rodzinny w Kaliszu, na ulicy Łódzkiej 29.
Żoną Stefana była Cecylia, z domu Puk, urodzona w 1896 roku. Jej ojciec, inżynier Stanisław Puk, był właścicielem firmy odpowiedzialnej za budowę Hotelu Polonia w Warszawie. Z małżeństwa z Cecylią Zych miał dwóch potomków: syna Leszka, który żył w latach 1928-2000, oraz córkę Marię. W trakcie służby Stefana w Przemyślu, jego rodzina mieszkała z nim w tym mieście, a po przejściu na emeryturę zaczęli mieszkać w Warszawie, w kamienicy rodziny Puków na ulicy Staszica 13. Leszek Zych był aktywnie zaangażowany w działalność Kaliskiej Rodziny Katyńskiej, a u jego boku działała jego żona, Gabriela Zych, która tragicznie zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku.
Upamiętnienie
5 października 2007 roku Minister Obrony Narodowej, Aleksander Szczygło, dokonał pośmiertnego awansu Stefana Zycha do stopnia majora. Ta znacząca decyzja została ogłoszona 9 listopada 2007 roku w Warszawie podczas ważnej uroczystości pod hasłem „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.
Odznaczenia
W dorobku Stefana Zycha znajdują się szczególne odznaczenia, które świadczą o jego heroicznych czynach i niezwykłym męstwie. Oto niektóre z nich:
- Krzyż Niepodległości,
- Krzyż Walecznych – dwukrotnie (po raz pierwszy w 1921).
Przypisy
- Katyń według źródeł niemieckich – 1943 r.. stankiewicze.com. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Lista osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na kolejne stopnie. policja.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 05.10.2007 r. w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze.
- Polscy oficerowie i policjanci zamordowani przez NKWD i pochowani w Katyniu, Miednoje i w Charkowie oraz obywatele RP z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej – Z. katedrapolowa.pl. [dostęp 14.10.2010 r.]
- Andrzej Leszek Szcześniak: Katyń. Lista ofiar i zaginionych jeńców obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk. Warszawa: Alfa, 1989.
- Rozkaz Ministra Spraw Wojskowych L. 2142 z 1921 r. (Dziennik Personalny z 1922 r. Nr 1, s. 84)
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Paweł Piotr Filipowicz | Tadeusz Antoni Porębski | Emil Czerny | Edward Herbert | Tadeusz Szałowski | Zygmunt Wilczyński | Zygmunt Kostrzewski | Zygmunt Bartmański | Leopold Połoszynowicz | Zygmunt Jaeschke | Józef Schmied | Józef Sopotnicki | Zygmunt Pistl | Eugeniusz Kuszko | Roman Rudkowski | Aureliusz Passelli | Stanisław Nehrebecki | Władysław Segda | Alojzy Krannerwetter | Mieczysław SłabyOceń: Stefan Zych