Roman Bereski


Roman Bereski, pomnik historyczny polskiej walki o niepodległość, urodził się w Przemyślu 6 lub 16 grudnia 1896 roku.

W swoim życiu odznaczył się jako chorąży Legionów Polskich, a jego losy tragicznie zakończyły się 1 sierpnia 1915 roku w Jastkowem.

Życiorys

Roman Bereski przyszedł na świat jako syn Teodora oraz Marii Jabłońskiej. Swoje edukacyjne kroki stawiał w gimnazjum w Przemyślu. Jednakże z powodu problemów finansowych, po ukończeniu pięciu klas, w 1912 roku przerwał naukę i podjął pracę w kancelarii adwokackiej Sterna, mieszczącej się w Przemyślu. W tym czasie aktywnie uczestniczył w Polskich Drużynach Strzeleckich.

Po wybuchu I wojny światowej, rozpoczął służbę w oddziałach strzeleckich. Od sierpnia 1914 roku, a od maja 1915 roku, był przydzielony do 1 kompanii 4 pułku piechoty Legionów, gdzie objął dowództwo nad 4 plutonem. Wraz z jednostką wyruszył na front 15 lipca 1915 roku. Niestety, 31 lipca 1915 roku, został ranny w wyniku ostrzału w trakcie bitwy pod Jastkowem. Jego życie zakończyło się tragicznie, a jego ciało spoczęło na Cmentarzu Legionistów Polskich w Jastkowie.

Odznaczenia

Roman Bereski, znany ze swojego męstwa i poświęcenia, został odznaczony wieloma ważnymi wyróżnieniami, które odzwierciedlają jego wkład w historię kraju. Oto niektóre z nich:

  • krzyż srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari (pośmiertnie, nr 6250),
  • krzyż Niepodległości.

Oceń: Roman Bereski

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:5