Magda Skubisz, znana również jako Magdalena Maja Skubisz, urodziła się 3 czerwca 1978 roku w Przemyślu. Jest utalentowaną polską pisarką, która zdobyła uznanie dzięki swoim osiągnięciom artystycznym oraz wykładowym.
W swojej karierze zawodowej jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie studiowała na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, wybierając kierunek wokalny. Na co dzień zajmuje się emisją głosu, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także współpracuje z rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych.
Jako utalentowana wokalistka, wystąpiła m.in. z Urszulą Dudziak, co bez wątpienia wpłynęło na jej rozwój artystyczny. Wśród jej uczniów znajdują się finaliści programu „Voice of Poland”, tacy jak Arek Kłusowski oraz Kamil Bijoś, co podkreśla jej znaczenie w świecie muzyki.
Oprócz pracy z młodymi artystami, Magda Skubisz jest autorką opracowania wokalnego do koncertu muzyki żydowskiej „Hava Nagila Raysha”. Spektakl ten był wielokrotnie prezentowany na podkarpackich scenach oraz w krakowskim „Kijów Centrum”, co stanowi kolejny dowód na jej bogaty dorobek artystyczny.
Twórczość
Magda Skubisz to niezwykle utalentowana autorka, której dorobek literacki obejmuje cztery powieści, koncentrujące się na życiu przemyskich licealistów. W jej twórczości znalazły się takie tytuły jak: ”LO Story” (2008, ponownie wydana w 2009 – Prószyński i S-ka, 2016, 2017 – Videograf), „Dżus & Dżin” (2009 – Prószyński i S-ka, 2016, 2017 – Videograf), „Chałturnik” (2016, 2018 – Videograf) oraz „Master” (2018 – Videograf). Jej książki wzbudziły znaczące kontrowersje w rodzinnym Przemyślu, gdzie dotarł do wydawnictwa list protestacyjny, podpisany przez nauczycieli z jej byłego liceum, którzy oskarżali ją o szkaluowanie dobrego imienia szkoły oraz „kalanie własnego gniazda”.
Debiutancka powieść “LO Story” stała się przedmiotem dyskusji podczas sesji Rady Miasta Przemyśla, która podejmowała temat potencjalnego negatywnego wpływu literatury na młodzież. Dalsze części serii, czyli „Chałturnik” i „Master”, były inspirowane osobistymi wspomnieniami autorki, która przez kilkanaście lat pracowała w zespole muzycznym, specjalizując się w rozrywce dla gości, często będących z marginesu społecznego.
W 2010 roku, dzięki rekomendacji Marka Nowakowskiego, Magda znalazła się w gronie dziesięciu polskich pisarzy nominowanych do Literackiej Nagrody imienia Józefa Mackiewicza za powieść „Dżus & Dżin”. Dwa lata później, w 2012 roku, otrzymała statuetkę Estrady Rzeszowskiej, która została przyznana jej za „wyznaczanie wysokich standardów w tworzeniu i promowaniu sztuki oraz wkład w rozwój kultury Województwa Podkarpackiego”.
W 2013 roku angielski scenariusz oparty na „LO Story” powstał we współpracy z firmą producencką AMP Polska i zakwalifikował się do finału „Share Your Slate” na European Film Market podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Magda Skubisz ma na swoim koncie wiele laureatów, w tym Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w kulturze, którą otrzymała w 2014 roku, i należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
W 2020 roku znalazła się w plebiscycie „Nowin”, w kategorii „TOP 15 wpływowych kobiet Podkarpacia”. W roku 2022 na rynku wydawniczym zadebiutowała jej powieść „Aptekarka” (Media Rodzina), będąca opartym na faktach romansem historycznym w konwencji XIX-wiecznej powieści obyczajowej. Autorka po raz pierwszy usłyszała o rodzie Tyszkowskich od swojego sąsiada, co zainspirowało ją do ożywienia ich dziejów na kartach książki, wzbogacając narrację o dostępne źródła historyczne. Jeszcze w tym samym roku ukazała się również druga część sagi rodu Tyszkowskich, zatytułowana „Czarci ogród” (Media Rodzina).
Warto również zaznaczyć, że Magda ukończyła kurs zielarski, a także otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Przemyśla, co świadczy o jej zaangażowaniu w rozwój kulturalny oraz literacki.
Przypisy
- Wydawnictwa Videograf SA [online], videograf.pl [dostęp 24.04.2024 r.]
- Aptekarka, Magda Skubisz | Wydawnictwo Media Rodzina [online], Media-Rodzina [dostęp 19.08.2022 r.]
- Czarci ogród, Magda Skubisz | Wydawnictwo Media Rodzina [online], Media-Rodzina [dostęp 24.11.2022 r.]
- Magda Skubisz | Książki | Wydawnictwo Media Rodzina [online], Media-Rodzina [dostęp 24.08.2022 r.]
- Norbert N. Ziętal, Magda Skubisz i Grzegorz Gajdzik odebrali Stypendium Twórcze Miasta Przemyśla [ZDJĘCIA] [online], Przemyśl Nasze Miasto, 17.10.2022 r. [dostęp 24.11.2022 r.]
- Łukasz Ł. Solski, TOP 15 wpływowych kobiet na Podkarpaciu. W czołówce Barbara Stawarz i Magdalena Skubisz z Przemyśla [ZDJĘCIA] [online], Przemyśl Nasze Miasto, 25.11.2020 r. [dostęp 03.07.2021 r.]
- MAGDALENA SKUBISZ | Stowarzyszenie Pisarzy Polskich [online], sppwarszawa.pl [dostęp 03.07.2021 r.]
- Tłumy na koncercie "Hava Nagila Raysha, czyli Raduj się Rzeszowie" [FOTO] - zdjęcie nr 1 [online], rzeszow.wyborcza.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
- KKZR - Krakowski Komitet Zwalczania Raka - Spotkanie z Janem Szurmiejem w Krakowie! [online], kkzr.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
- Prószyński i S-ka [online], www.proszynski.pl [dostęp 02.11.2016 r.]
- Grzegorz G. Czerwiński, Dżus&dżin (wydanie 2018) Magda Skubisz [online], www.videograf.pl [dostęp 02.11.2016 r.]
- Grzegorz G. Czerwiński, Wydawnictwa VIDEOGRAF SA [online], www.videograf.pl [dostęp 02.11.2016 r.]
- http://web.archive.org/web/20180921191247/http://www.mediadesk.bg/documents/share_your_slate.pdf [dostęp 02.11.2016 r.]
- http://polaneis.pl/wydarzenia-imprezy/koncert-muzyki-zydowskiej-raduj-sie-rzeszowie
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
DNA (producent muzyczny) | Andrzej Nebeski | Fryderyk Hayder | Zygmunt Fok | Janusz Ekiert | Gracja Niedźwiedź | Stanisław Orzechowski (pisarz) | Zygmunt Mossoczy | Jadwiga Sawicka | Aleksander Rybicki | Przemysław Bystrzycki | Tymon Terlecki | Zachariasz Kopysteński | Wojciech Tarczyński | Edward Wichura | Artur Dobiszewski | Kazimierz Czyński | Tadeusz Szafran (artysta) | Jadwiga Maria Jarosiewicz | Edward LeszczyńskiOceń: Magda Skubisz