Jadwiga Sawicka


Jadwiga Sawicka, urodzona 14 stycznia 1959 roku w Przemyślu, to uznawana w polskim środowisku artystycznym malarka. Jej prace wykazują głębokie zrozumienie sztuki i są pełne emocji oraz kreatywności.

Artystka zyskała sobie uznanie dzięki unikalnemu stylowi oraz zdolności do wyrażania swoich myśli i uczuć poprzez obraz.

Życiorys

W latach 1979–1984 odbyła studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, gdzie miała okazję kształcić się w pracowni Jerzego Nowosielskiego. Jej twórczość obejmuje malarstwo, fotografię oraz poezję haptyczną, w której tworzy obiekty oraz instalacje tekstowe. Obecnie pełni rolę kierownika Zakładu Intermediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Początkowo jej obrazy były utrzymane w stylistyce ekspresji charakterystycznej dla lat 80., z kolei w latach 90. artystka zdecydowała się na malowanie niewielkich płócien, na których umieszczała fragmenty odzieży oraz kosmetyków, wzbogacając je o fikcyjne hasła reklamowe. Na przełomie lat 90. i 2000. nastąpiła zmiana, co zaowocowało powstaniem wielkoformatowych dzieł, w których tekst odgrywał kluczową rolę.

W 2013 roku Jadwiga Sawicka wyróżniona została Nagrodą im. Jana Cybisa, a w 2015 roku zdobyła Nagrodę im. Katarzyny Kobro.

Wybrane wystawy

Wystawy indywidualne

Artystyczna droga Jadwigi Sawickiej obfituje w liczne wydarzenia, które ukazują jej wyjątkowy talent. W 1994 roku odbyła się wystawa Kobieta do jedzenia w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Rok później, w 1995, była to projekcja filmu video o jej pracy, zatytułowana Ale gdzie ten dramat, w reżyserii J. Robakowskiego, zorganizowana w Galerii Wymiany w Łodzi.

W 1996 roku Sawicka zaprezentowała swoje dzieła w Fajnej Formie w Otwartej Pracowni w Krakowie oraz w wystawie Nora w Galerii FF w Łodzi. Kolejne lata przyniosły wystawy takie jak Brak sensu dokucza w Laboratorium i Powraca dawne uczucie w Otwarta Pracownia w 1997 roku.

W 1998 Sawicka zaprezentowała Nawracanie, Oswajanie, Tresowanie na billboardzie Galerii Zewnętrznej AMS w Poznaniu, a także Formę wzywa do użycia w Galerii Foksal w Warszawie. W 1999 roku miały miejsce wystawy Ani prośba ani groźba w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu oraz współpraca z Michaelem Wittasskiem w Przelewaniu z pustego w Otwarta Pracownia w Krakowie.

Oprócz tego, ważnym wydarzeniem była Podatność materiałów w Małym Salonie oraz billboardowa Powoduje raka w Galerii Otwartej w Krakowie. W 2000 roku odbyła się ekspozycja Dis/joint, Roz/łącznie, także z Rogerem Perkinsem w Otwarta Pracownia w Krakowie.

Kolejne lata to wystawy takie jak 38 egzekucji w Galerii Koło w Gdańsku i Krwawa w Galerii Foksal w 2001 roku. Dwa lata później miała miejsce wystawa Problemy z pamięcią z Joan Grossman w Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. W 2003 roku zobaczyliśmy Nic w środku! w Bunkier Sztuki oraz Słodki upominek w Galerii Potocka.

Ostatnie lata aktywności indywidualnej to na przykład Daj wszystko w Galerii Arsenał oraz Budowniczy ruin w 2013 roku w Galerii Czarnej. Na koniec, Fragmenty opowiadania w 2014 roku w Galerii BWA w Warszawie.

Wystawy zbiorowe

W obszarze sztuki współczesnej Jadwiga Sawicka brała także udział w licznych wystawach zbiorowych. W 2004 roku uczestniczyła w Za czerwonym horyzontem zorganizowanej w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Również tego roku jej prace można było zobaczyć w Piękno czyli efekty malarskie w Galerii Bielskiej BWA w Bielsko-Białej, a także w BWA Wrocław i Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze.

Wystawa Dialog Loci odbyła się w Twierdzy Kostrzyn, a również The New Ten w Museum Kuppersmuhle w Duisburgu. Również w 2004 roku miała miejsce Pod flagą biało-czerwoną. Nowa sztuka z Polski, zobaczyć ją można było w Estonian Art Museum oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie i National Centre for Contemporary Art w Moskwie.

W 2005 Sawicka brała udział w wystawie zorganizowanej w (…) w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze oraz w Strażnicy doków w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku. Podobnie jak w Polka w CSW Zamek Ujazdowski oraz Czas Kultury w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

W ostatnich latach miała miejsce wystawa Ustanawianie szczęścia w Galerii Ego w Poznaniu oraz Podróż do granic sztuki w 2022 roku, która miała miejsce w Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie.


Oceń: Jadwiga Sawicka

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:22