Józef Wysocki (naukowiec)


Józef Wysocki, urodzony w 1932 roku w Przemyślu, to postać, którą warto bliżej poznać. Zmarł 21 stycznia 2011 roku we Wrocławiu. Był to wybitny polski elektronik i fizyk, który znacząco wpisał się w krajobraz naukowy Polski. Jako publicysta oraz pracownik naukowyUniwersytetu Wrocławskiego, jego działalność obejmowała różnorodne obszary.

Nie sposób pominąć jego pasji związanych z Kresami Wschodnimi, gdzie był znawcą i rzecznikiem spraw kresowych. Warto również wspomnieć o jego zaangażowaniu w działalność harcerską, które miało duże znaczenie dla jego życia. Józef Wysocki uzyskał tytuł doktora habilitowanego, co potwierdza jego głęboką wiedzę i obeznanie w danej dziedzinie.

Życiorys

Józef Wysocki był znaczącą postacią polskiej nauki i społeczności harcerskiej. Jego ojciec uczestniczył w obronie Lwowa przed Ukraińcami w szeregach Orląt Lwowskich, a następnie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej był aktywnym członkiem Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) oraz Armii Krajowej. Został aresztowany przez Niemców i zginął w obozie w Buchenwaldzie.

Ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Gdańskiej w 1953 roku. Następnie uzyskał doktorat z nauk fizycznych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz habilitację z elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. W latach 1964-1997 piastował różne stanowiska na Uniwersytecie Wrocławskim, w tym doktoranta, asystenta oraz adiunkta, a od 1997 do 2003 roku był profesorem Politechniki Częstochowskiej.

Od 1944 roku był aktywnym członkiem polskiego harcerstwa, a od 1958 roku pełnił funkcję instruktora harcerskiego. Przez wiele lat był instruktorem w Dolnośląskiej Chorągwi Harcerzy im. Orląt Lwowskich. Współzainicjował powstanie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) oraz był autorem licznych publikacji naukowych i kilku patentów.

W przeszłości był członkiem NSZZ „Solidarność” oraz w latach 2000-2006 przynależał do Organizacji Narodu Polskiego – Liga Polska. Jako inicjator powołania Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej, organizował zebranie założycielskie tego Komitetu w październiku 1980 roku, a następnie pełnił rolę sekretarza Komitetu. W 2005 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat do Senatu RP.

Był zaangażowany w działalność kresową, podejmując działania w celu dokumentowania losów Polaków podczas II wojny światowej na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Należał do rozwiązanej Polskiego Stronnictwa Kresowego w latach 1995-1999. A także był obrońcą polskich ziemskich posiadłości na zachodzie kraju; zorganizował ogólnopolskie sympozja na temat „Wyprzedaż polskiej ziemi obcokrajowcom i sposoby zapobieżenia temu procesowi” w 1999 roku oraz protesty przeciwko „Centrum Wypędzonych we Wrocławiu”.

Jako przeciwnik przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, prowadził dyskusje i wygłaszał felietony m.in. w Radiu Maryja oraz Katolickim Radiu Rodzinnym. Krytycznie ocenił „Tek edukacyjne” historyka Grzegorza Motyki, pisząc recenzję na ten temat.

W uznaniu za swoje osiągnięcia odznaczono go m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Panoramy Racławickiej.

Przypisy

  1. Ewa Borkowska-Pastwa, Renata Adrian-Cieślak, Urszula Kret: Starszyzna Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej 1989–2022. Warszawa: Wydawnictwo ZHR, 2023, s. 133. ISBN 978-83-87899-32-5.
  2. Protest prof. Wysockiego skierowany do IPN
  3. Zmarł prof. Józef Wysocki
  4. Wspomnienie o śp. Profesorze Józefie Wysockim. [dostęp 16.04.2013 r.]
  5. Dr hab. inż. Józef Wysocki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.10.2019 r.]

Oceń: Józef Wysocki (naukowiec)

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:20