Andrzej Kunisz


Andrzej Jan Kunisz, urodzony 12 sierpnia 1932 roku w Przemyślu, to postać, która zapisała się na kartach historii polskiej nauki jako wybitny historyk starożytności oraz znany numizmatyk. Jego wiedza i pasja wniosły znaczący wkład w rozwój badań nad historią starożytnego Rzymu.

W ciągu swojej kariery akademickiej, profesor Kunisz był nauczycielem akademickim na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie przekazywał swoją wiedzę oraz inspirował kolejne pokolenia studentów do zgłębiania tematów związanych z historią i numizmatyką.

Odszedł z tego świata 25 listopada 1998 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które będzie inspirować przyszłe pokolenia badaczy i miłośników historii.

Życiorys

Andrzej Kunisz był niezwykle utalentowanym polskim historykiem, który urodził się w rodzinie Tadeusza, majora artylerii Wojska Polskiego oraz bohatera kampanii wrześniowej 1939 roku. Jego rodzeństwo, siostra Danuta, osiągnęła sukcesy jako profesor fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W roku 1955 obronił pracę dyplomową na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, skupioną na powstaniu Spartakusa, pod czujnym okiem prof. Ludwika Piotrowicza. Następnie, w 1965 roku, uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy zatytułowanej Chronologia napływu pieniądza rzymskiego na ziemie Małopolski, napisanej pod kierunkiem profesora Józefa Wolskiego. Dalsze kroki w naukowej karierze przyniosły mu doktorat habilitowany w 1971 roku, po obronie rozprawy na temat obiegu monetarnego w Cesarstwie Rzymskim w latach 214/215–38 n.e.

W 1982 roku, ze względu na swoje osiągnięcia, otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1989 roku awansował na profesora zwyczajnego nauk humanistycznych. Jego karierę zawodową rozpoczął jako wychowawca w Państwowym Domu Dziecka w Tarnowie, jednak szybko podjął pracę w Powiatowym Archiwum Państwowym w Tarnowie oraz w Zakładzie Numizmatyki Instytutu Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Wykładał także na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie stał się istotną postacią w wymianie wiedzy, a w 1969 roku dołączył do Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierując Zakładem Historii Starożytnej i Średniowiecznej.

Andrzej Kunisz wniósł znaczący wkład w rozwój nauki, publikując m.in. dzieła takie jak Wojny a pieniądz. Z badań nad obiegiem srebrnej monety na wschodnim pograniczu Imperium Rzymskiego w epoce Sewerów (193–235) w 1998 roku oraz prace dotyczące udziału Ziemi Tarnowskiej w Powstaniu Styczniowym. Ponadto aktywnie uczestniczył w działalności towarzystw naukowych, pełniąc takie funkcje jak członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego, wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk.

Osobiście, Andrzej być może najbardziej znany był dzięki związkom rodzinnym. Jego żona, Irena Kunisz, nauczycielka i absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończyła je pod kierunkiem prof. Romana Grodeckiego. Andrzej Kunisz zmarł 25 listopada 1998 roku, a jego pamięć została uhonorowana, gdyż został pochowany na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach.

Odznaczenia

Andrzej Kunisz, jako wybitna postać, zdobył szereg prestiżowych odznaczeń w uznaniu za swoje osiągnięcia i wkład w różne dziedziny.

  • złoty krzyż zasługi, 1979,
  • medal komisji edukacji narodowej, 1979,
  • złoty medal francuskiego towarzystwa numizmatycznego, 1989,
  • krzyż kawalerski orderu odrodzenia polski, 1990.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k Żegnając Profesora Andrzeja Kunisza. us.edu.pl. [dostęp 03.05.2020 r.]
  2. Prof. dr hab. Andrzej Jan Kunisz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 03.05.2020 r.]
  3. Maciej Salamon: Andrzej Kunisz – założyciel katowickiej historii starożytnej. us.edu.pl, październik 2004.
  4. Centralny Cmentarz Komunalny. mhk.katowice.pl. [dostęp 03.05.2020 r.]
  5. Maria Danuta Kunisz (1924-1979) Twórczyni krakowskiej szkoły optyki atomowej.

Oceń: Andrzej Kunisz

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:14