Zbigniew Chabasiewicz urodził się 6 stycznia 1922 roku w Przemyślu, a swoją życiową podróż zakończył 9 września 1993 roku, również w tym samym mieście. Był osobą, która znacząco wpłynęła na lokalną społeczność, zajmując się działalnością społeczną i samorządową.
Jako nauczyciel, Chabasiewicz przyczynił się do edukacji wielu młodych ludzi, kształtując ich postawy i przekazując im wiedzę. Ponadto, w czasach II wojny światowej, był także aktywnym członkiem Polskich Sił Zbrojnych, uzyskując stopień podporucznika.
W latach 1981–1982 pełnił funkcję prezydenta Przemyśla, gdzie miał możliwość realizowania swoich idei oraz działań na rzecz rozwoju tego miasta.
Życiorys
Urodził się jako syn masarza Stanisława oraz gospodyni Anastazji. W młodzieńczych latach pomagał swojemu ojcu w prowadzeniu zakładu masarskiego. Kształcenie rozpoczął w Publicznej Szkole Powszechnej im. Adama Mickiewicza w Przemyślu, a później kontynuował naukę w Państwowym Koedukacyjnym Gimnazjum Kupieckim w tym samym mieście aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. W tle tych wydarzeń, brał również udział w hufcu Przysposobienia Wojskowego, a we wrześniu 1939 roku został powołany do służby wartownika.
W dniu 8 września 1939 roku, zdołał uciec na Węgry, gdzie zachował się jako internowany w obozie dla uchodźców w Kadarkut. Jednak jego determinacja doprowadziła go do ucieczki do Francji, gdzie w lutym 1940 roku zarejestrował się jako ochotnik do 24 Pułku Ułanów, który w czerwcu 1941 roku ewakuowano do Glasgow. W roku 1942 ukończył małą maturę w Gimnazjum Ogólnokształcącym w Glasgow, a następnie zaangażował się w techniczne szkolenie w ramach szkoły pancernej, odbywając kursy w Bovington oraz Lulworth.
W 1944 roku, po pomyślnym zakończeniu Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Catterick, uzyskał stopień kaprala podchorążego, a we wrześniu tego samego roku awansował na podporucznika. Dowodził czołgiem w III plutonie 3 szwadronu 24 Pułku, a jego służba w ramach 1 Dywizji Pancernych obejmowała całą drogę bojową od Normandii, gdzie wielokrotnie obrywał. Doznał ciężkich ran podczas bitew pod Estrées-la-Campagne (9 sierpnia 1944) oraz Collinghorst, gdzie był ranny 22 kwietnia 1945 roku. Po zakończeniu działań wojennych trafił do szpitala w Brukseli, a w 1946 roku uzyskał dyplom Liceum Handlowego (Commercial College) im. H. Bruna w Glasgow. Mimo oferty służby w brytyjskim wojsku, zdecydował się na powrót do Polski.
W 1947 roku, powrócił na rodzinne ziemie i ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1956 do 1993 roku pracował jako nauczyciel języka angielskiego w Przemyślu. Oprócz tego, od 1972 roku pełnił funkcję prezesa lokalnego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Jego wojenne doświadczenia sprawiły, że przez wiele lat wskutek represji ze strony Służby Bezpieczeństwa, prowadził utrudnione życie. W okresie od 21 maja 1981 do 15 stycznia 1982 roku, z bezpartyjnej pozycji był prezydentem Przemyśla.
Aktywnie uczestniczył w życiu społecznym, w tym w różnorodnych organizacjach sportowych i kulturalnych. Pełnił rolę prezesa i zarządcy komisarycznego Towarzystwa Upiększania Miasta, które później zmieniło nazwę na Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Był także inicjatorem powstania Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Przemyślu oraz Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Brytyjskiej. Po zakończeniu życia, znalazł swoje miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu Głównym w Przemyślu, w kwaterze 25, rzędzie 15, grobie 9.
Odznaczenia
Zbigniew Chabasiewicz był wybitną postacią, która otrzymała liczne odznaczenia za swoje zasługi w czasie służby. W szczególności, został uhonorowany Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, co świadczy o jego odwadze oraz poświęceniu. Ponadto, w 2012 roku dla upamiętnienia jego osiągnięć, jeden z wiaduktów w Przemyślu został nazwany jego imieniem.
Przypisy
- a b Zenon Andrzejewski. Zbigniew Chabasiewicz (1922–2022) – wspomnienie w stulecie urodzin. „Nasz Przemyśl”. 1 (207)/2022. ISSN 1733-5965. brak numeru strony
- Honorowi członkowie. Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. [dostęp 13.04.2023 r.]
- Antoni Grudziński: Lista żołnierzy odznaczonych. kresy-siberia.org. s. 14. [dostęp 13.04.2023 r.]
- a b c d e f Projekt Nr 228/2012 uchwały Rady Miejskiej w Przemyślu w sprawie nadania nazw ulic, rond i obiektów mostowych. bip.przemysl.pl, 2012. [dostęp 13.04.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Józef Sack | Jolanta Sawicka | Ludwik Grosfeld | Roman Kuźniar | Stepan Fedak (adwokat) | Wojciech Pomajda | Szczepan Pilecki | Włodzimierz Bilan | Myrosław Prokop | Tadeusz Galiński | Arnold Andrunik | Tadeusz Sosnowski | Piotr Tomański | Wojciech Bakun | Szelomo Perlstein | Jerzy Bolesławski | Marek Kuchciński | Emil Gaweł | Robert Choma | Tadeusz BystrzyckiOceń: Zbigniew Chabasiewicz