Jerzy Stanisław Bolesławski, urodzony 25 lutego 1940 roku w Przemyślu, to postać, która na trwałe zapisała się w historii polskiej polityki lokalnej. Był on działaczem samorządowym oraz przedstawicielem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), co miało istotny wpływ na jego działalność publiczną.
W latach 1986–1990 pełnił zaszczytną funkcję prezydenta Warszawy, stając się ostatnim prezydentem stolicy w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). Jego kadencja przypadła na czas znaczących przemian społeczno-politycznych, które miały później niewątpliwy wpływ na kształt nowej, demokratycznej Polski.
Życiorys
Jerzy Bolesławski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, gdzie zdobył solidne wykształcenie inżynieryjne. W lat 1965–1971 pełnił funkcję mistrza oraz kierownika oddziału w Hucie Warszawa, wnosząc swoje umiejętności do rozwoju przemysłu w stolicy.
Jako aktywny działacz młodzieżowy, Bolesławski był zaangażowany w działalność organizacji młodzieżowych, uczestnicząc w Związku Młodzieży Socjalistycznej w latach 1961-1971, a następnie w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) od 1966 roku. W strukturach partii pełnił różne funkcje, będąc zastępcą kierownika (1972-1974) oraz kierownikiem (1974-1975) Wydziału Propagandy Komitetu Warszawskiego PZPR.
Jego kariera polityczna rozwijała się dynamicznie, a od 1975 roku był członkiem egzekutywy Komitetu Warszawskiego PZPR. W latach 1975-1979 przewodniczył Radzie Warszawskiej Federacji Socjalistycznej Związku Młodzieży Polskiej oraz Zarządowi Wojewódzkiemu Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. W przededniu zmian politycznych w kraju, w latach 1979-1980, sprawował funkcję pierwszego sekretarza Komitetu Dzielnicowego PZPR Warszawa Śródmieście, a później został sekretarzem Komitetu Warszawskiego PZPR.
Od 1980 roku do 1983 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Stołecznego i wszedł w skład Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Ponadto był przewodniczącym Stołecznego Komitetu Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, a w latach 1976–1980 sprawował mandat radnego Rady Narodowej miasta stołecznego Warszawy.
Swoją działalność na stanowisku prezydenta Warszawy rozpoczął 1 sierpnia 1986 roku i kontynuował ją do 30 stycznia 1990 roku. W tym czasie był też członkiem Centralnej Komisji Kontrolno-Rewizyjnej PZPR w latach 1986–1990.
Działalność jako prezydent Warszawy
Działania dyplomatyczne oraz polityka międzynarodowa nie były formalnie w gestii prezydentów Warszawy w okresie PRL, jednak Jerzy Bolesławski wykazał się wyjątkową aktywnością w tej dziedzinie. W 1987 roku, za jego kadencji, Warszawa została uhonorowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych „Medalem Międzynarodowego Roku Pokoju”. Wydarzenie to było wynikiem inicjatywy z 1986 roku, gdy władze miejskie przyjęły tzw. „Apel Pokoju”, który uzyskał status oficjalnego dokumentu ONZ.
Rok 1989, podczas prezydentury Bolesławskiego, przyniósł podpisanie czterech umów partnerskich przez Warszawę. Pierwszą z nich zawarto 24 września 1989 roku z Toronto, następną z Düsseldorfe na 27 września 1989 roku, dalej 22 października z japońskim Hamamatsu, a czwartą z francuskim regionem Île de France w dniu 22 listopada. Partnerstwo to stanowiło efekt wcześniejszych działań i ustaleń. W roku poprzedzającym, czyli w 1988, Bolesławski odbył wizytę w Düsseldorfie, gdzie zainaugurował wystawę poświęconą Warszawie oraz prowadził rozmowy dotyczące współpracy kulturalnej i infrastrukturalnej. W tym samym roku uczestniczył również w rozmowach w Hadze.
Jerzy Bolesławski, będąc prezydentem, dążył do pozyskania nowych partnerów w sektorze budowlanym, szczególnie poprzez prowadzenie negocjacji z przedstawicielami miękkiństwa budownictwa mieszkaniowego i planowania przestrzennego Szwecji, z celem wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie utylizacji odpadów. Historycy podkreślają, że Warszawa w późniejszym okresie nie wykazała już takiej intensywności w zawieraniu umów partnerskich.
Wśród kluczowych decyzji infrastrukturalnych Jerzego Bolesławskiego można wymienić:
- Rozpoczęcie budowy nowego odcinka Trasy Łazienkowskiej – od pomnika Lotnika do Al. Jerozolimskich, co było odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców potrzeby.
- Decyzja o rozbudowie lotniska Okęcie o tzw. Okęcie II.
- W latach 80. XX wieku Warszawa zmagała się z poważnymi wyzwaniami infrastrukturalnymi i niedoborem odpowiednich inwestycji w zagospodarowanie przestrzenne, co Bolesławski starał się częściowo zrekompensować poprzez stymulację społecznych inicjatyw. W 1987 stworzył Bank Inicjatyw Społecznych, aby promować lokalne inwestycje w zakresie rewitalizacji kamienic, poprawy stanu ulic oraz nasadzenia zieleni.
- Podjęcie decyzji o budowie pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego, wykonanym według projektu Wincentego Kućmy oraz Jacka Budyna. Pomnik został odsłonięty 1 sierpnia 1989 roku przez prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego, a jego poświęcenie miało miejsce z udziałem prymasa Józefa Glempa.
Przypisy
- a b Faliński Stanisław, Aktywność międzynarodowa Warszawy, „Kwartalnik Naukowy Uczelni Vistula”, nr 45, 2015, s. 149.
- Kronika Warszawy, 3-4, R.1988 (75-76), wpis nr 8.
- Krzyżakowa Krystyna, „Kres pomnikowych rozważań”, Stolica: warszawski tygodnik ilustrowany, R. 43 (1988), nr 18 (2093), s. 2–3.
- „Tydzień w Stolicy”, Stolica: warszawski tygodnik ilustrowany, R. 42 (1987), nr 18 (2041), s. 18.
- „Tydzień w Stolicy”, Stolica: warszawski tydzień ilustrowany, R. 42 (1987), nr 5 (2080), s. 18.
- Kronika Warszawy, 2, R. 1988 (74), wpis nr 27.
- Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online].
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Szelomo Perlstein | Wojciech Bakun | Piotr Tomański | Tadeusz Sosnowski | Arnold Andrunik | Zbigniew Chabasiewicz | Józef Sack | Jolanta Sawicka | Ludwik Grosfeld | Roman Kuźniar | Marek Kuchciński | Emil Gaweł | Robert Choma | Tadeusz Bystrzycki | Piotr Pilch | Józef Kowalski (historyk) | Adam Witold Odrowąż-Wysocki | Helena Michalewicz | Karol Strzałkowski | Jan BartmińskiOceń: Jerzy Bolesławski