Wiesław Maria Grudzewski, urodzony 13 lutego 1933 roku w Przemyślu, był znaczącą postacią w polskim świecie nauki. Jako profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, jego wkład w rozwój tej dziedziny był nieoceniony. Odznaczał się nie tylko osiągnięciami akademickimi, ale również rolą dydaktyka i wykładowcy, kształcąc kolejne pokolenia ekonomistów.
Grudzewski był członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, co stanowi dowód na jego uznanie w środowisku naukowym. Poza działalnością naukową, pełnił również funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa”, wpierając rozwój wiedzy w zakresie organizacji i zarządzania w przedsiębiorstwach. Zmarł 30 stycznia 2018 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy oraz dydaktyczny, który z pewnością wpłynie na przyszłe pokolenia badaczy i praktyków w dziedzinie ekonomii.
Życiorys
W 1956 roku Wiesław Maria Grudzewski uzyskał tytuł magistra ekonomii na Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu. Następnie, w 1960 roku, zdobył dyplom inżyniera chemii, specjalizując się w przetwórstwie węgla brunatnego i kamiennego na Politechnice Wrocławskiej. Równocześnie podjął pracę jako asystent w Katedrze Ekonomiki i Organizacji oraz Planowania. W 1964 roku obronił doktorat z nauk ekonomicznych na Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu, a w tym samym czasie kierował Zakładem Ekspertyzy i Badań na rzecz gospodarki.
W 1972 roku Grudzewski został dziekanem Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego na Politechnice Wrocławskiej, gdzie w kolejnych latach dokonano przekształceń, które wpłynęły na nazwę oraz zakres działalności tego wydziału. W 1976 roku Rada Państwa nadała mu tytuł profesora nadzwyczajnego w dziedzinie nauk technicznych, a dziesięć lat później, w 1986 roku, otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
W latach 1980–1990 pełnił funkcję profesora w Zakładzie Nauk Zarządzania w Polskiej Akademii Nauk. W roku 1986 został mianowany podsekretarzem stanu w Urzędzie Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń. Od 1997 roku był profesorem oraz kierownikiem Katedry Systemów Zarządzania w Szkole Głównej Handlowej, a rok później objął profesurę na Politechnice Warszawskiej.
W jego zainteresowaniach badawczych znalazły się liczne zagadnienia, w tym modelowanie w dziedzinie badań operacyjnych, organizacje wirtualne oraz ich wdrażanie w polskiej gospodarce, a także zarządzanie wiedzą oraz technologiami. Zabiegał również o rozwój e-learningu. W trakcie swojej kariery wypromował 47 doktorów, w tym 3 z zagranicy.
Wiesław Maria Grudzewski został pochowany na cmentarzu Osobowickim.
Stanowiska
Wiesław Maria Grudzewski, znany ze swojego wkładu w dziedzinie zarządzania i ekonomiki, pełnił szereg znaczących ról w instytucjach akademickich oraz administracyjnych. Jego kariera akademicka obejmuje następujące stanowiska:
- W latach 1956–1960 pracował jako asystent w Katedrze Ekonomiki i Organizacji i Planowania na Politechnice Wrocławskiej,
- Pełnił funkcję Kierownika Zakładu Ekspertyzy i Badań w Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu,
- W 1972 roku został dziekanem Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego, który później został przekształcony w Wydział Informatyki i Zarządzania, na Politechnice Wrocławskiej,
- W latach 1980–1990 pełnił funkcję profesora w Zakładzie Nauk Zarządzania Polskiej Akademii Nauk,
- W 1986 roku objął stanowisko podsekretarza stanu w Urzędzie Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń,
- W latach 1990–1996 był dyrektorem Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ,
- W 1997 roku wrócił do akademii jako profesor oraz kierownik Katedry Systemów Zarządzania w Szkole Głównej Handlowej,
- W 1998 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego na Politechnice Warszawskiej,
- Był także redaktorem naczelnym czasopisma „Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa”.
Członkostwa
Wiesław Maria Grudzewski jest osobą o bogatym dorobku naukowym, który obejmuje wiele istotnych członkostw w prestiżowych instytucjach.
- członek Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierowania,
- członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego,
- Honorowy Przewodniczący Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk,
- członek Polskiego Związku Wynalazców i Racjonalizatorów,
- członek zagraniczny Stowarzyszenia Profesorów Mówiących po Niemiecku,
- członek Rady Wydawniczej „Human Factor & Ergonomics in Manufacturing”,
- członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.
Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia
W dorobku Wiesława Marii Grudzewskiego znajduje się wiele nagód, wyróżnień oraz odznaczeń, które podkreślają jego osiągnięcia i zasługi w dziedzinie nauki oraz edukacji.
- 2003 – tytuł doktora honoris causa Wschodnioukraińskiego Narodowego Uniwersytetu im. W. Dalia w Ługańsku (Ukraina),
- 1972 – Złoty Krzyż Zasługi,
- 1973 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- 1976 – Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- 1980 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- 1999 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- 6 nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Ważne publikacje
Wiesław Grudzewski to wybitny autor, który napisał wiele wysoko cenionych książek oraz rozliczne publikacje, łącznie z 34 książkami oraz więcej niż 400 artykułami i pracami badawczymi, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród jego najważniejszych dzieł wyróżniają się:
- Przedsiębiorstwo przyszłości, DIFIN 2002,
- Przedsiębiorstwo przyszłości – wizja strategiczna, DIFIN 2002,
- Projektowanie Systemów Zarządzania, DIFIN, 2001,
- Przedsiębiorstwo przyszłości, DIFIN, 2000,
- Gra w rynek, wyd. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa, 1998,
- Zarządzanie i organizacja badań naukowych, 1996,
- W drodze do nauki światowej. Pamiętniki z lat 1933-2015, Wydawnictwo Instytutu Technologii Eksploatacji, 2016.
Przypisy
- Jubileusz profesora Wiesława M. Grudzewskiego. Biuletyn Politechniki Warszawskiej. [dostęp 11.09.2015 r.]
- Grudzewski Wiesław Maria. PWN Biznes. [dostęp 11.09.2015 r.]
- Wiesław Maria Grudzewski – biogram. Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej. [dostęp 11.09.2015 r.]
- a b c d e B. Nowicki, M. Trojanowska: Biogramy profesorów, docentów i doktorów habilitowanych. Wydziału Inżynierii Produkcji, dawniej Mechaniczny Technologiczny. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2002.
- a b c H. Mazur, A. Gąsiorowska, K. Jach: „40 lat minęło” Księga jubileuszowa 40-lecia Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Wrocław: 2009.
- Nekrolog Wiesława Grudzewskiego.
- a b c d e f Grudzewski, Wiesław M.. Polska Akademia Nauk. [dostęp 11.09.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Maksymilian Rose | Kazimierz Kolbuszewski | Stanisław Ehrlich | Jerzy Bartmiński | Henryk Kadyi | Andrzej Boleski | Lubomir Zyblikiewicz | Kazimierz Kling | Stanisław Kolbuszewski | Bronisław Gaweł | Franciszek Kanty Łuczyński | Jerzy Motylewicz | Witold Mazurek | Przemysław Kazienko | Wojciech Grzegorzewicz | Janusz Jerzy Charatonik | Cecylia Bitter | Stanisław Wiąckowski | Stanisław Jedlewski | Irena StrzeleckaOceń: Wiesław Maria Grudzewski