Michał Kozłowski, urodzony w dniu 16 czerwca 1861 roku w Przemyślu, a zmarły 2 kwietnia 1935 roku w Krakowie, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej medycyny jako lekarz dermatolog i wenerolog. Był asystentem znanego niemieckiego psychiatrę Juliusza Wagnera-Jauregga, co niewątpliwie miało wpływ na jego przyszłą karierę.
Jest synem Michała Kozłowskiego, który pełnił funkcję syndyka oraz asesora, a także był radnym Przemyśla. Jego rodzina wyznawała wiarę greckokatolicką, co było istotnym aspektem jego tożsamości. W swej drodze edukacyjnej Michał uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, a następnie kontynuował naukę w II Gimnazjum Lwowskim.
W 1891 roku uzyskał stopień doktora filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w wyniku obrony dysertacji zatytułowanej „Teoryja drgania błony złożonej z dwóch pasków kształtu prostokątnego różnego gatunku”. Pięć lat później, w 1896 roku, otrzymał tytuł doktora wszech nauk lekarskich.
Kozłowski nie ograniczał się jedynie do studiów krajowych; uzupełniał swoją wiedzę w renomowanych klinikach za granicą, odwiedzając miasta takie jak Paryż, Wrocław oraz Wiedeń. W okresie I wojny światowej, po ewakuacji z Krakowa, osiedlił się w Wiedniu, gdzie podjął pracę w tamtejszej klinice neurologicznej. Jako asystent Wagnera-Jauregga brał udział w pionierskich eksperymentach dotyczących leczenia paraliżu postępującego za pomocą malarii.
Kozłowski był również zaangażowany w nowatorskie metody terapeutyczne, w tym w leczenie nerwic frontowych przy zastosowaniu prądu galwanicznego, znanym jako metoda Kaufmanna. Po wojnie, w związku z domniemanym nadużyciem tych metod, został wezwany do wyjaśnień przez komisję, której przewodniczył Sigmund Freud. Ostatecznie komisja uznała, że Kozłowski działał z „nadmierną gorliwością”, a Jauregg został oczyszczony z zarzutów.
Po roku 1918 Kozłowski powrócił do Krakowa. W 1913 roku nabył kamienicę Głuchowskich przy ul. Sławkowskiej, w której mieszkał. Mimo swojego ogromnego wkładu w medycynę, nie publikował wielu prac; ograniczył się jedynie do przetłumaczenia na polski broszury Wagnera-Jauregga pt. „O suggestji, hypnozie i telepatji”....
Relacje z jego nauczycielem były serdeczne, utrzymywał z nim regularną korespondencję aż do swojej śmierci w 1935 roku. Po jego odejściu, Wagner-Jaureg napisał o Kozłowskim wspomnienie, które ukazało się na łamach Polskiej Gazety Lekarskiej.
Przypisy
- Ben Shephard: A War of Nerves: Soldiers and Psychiatrists in the Twentieth Century. Harvard University Press, 2003 ss. 136-138.
- Erhard Ricke: Deutscher Dermatologenkalender. Leipzig: Voss, 1929 s. 123.
- Julius Wagner von Jauregg, Michał Kozłowski: O suggestji, hypnozie i telepatji: wykład na posiedzeniu Towarzystwa Lekarskiego w Wiedniu, 13.06.1919 r. G. Gebethner i Spółka, 1920.
- Wagner-Jauregg J. Nekrologja. Ś.p. Dr. Michał Kozłowski. Polska Gazeta Lekarska 14 (17), s. 323, 1935.
- Adam Chmiel: Domy krakowskie: ulica Sławkowska. Cz. 2. Kraków: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, 1932 s. 87.
- Piotr Szarejko: Słownik lekarzy polskich XIX wieku. Tom 4. Wydawnictwo Naukowe Semper ss. 226-227 ISBN 83-86951-28-1.
- Wójcik A. Michał Kozłowski. Przemyśl: Woj. Archiwum Państwowe w Przemyślu, 1982.
- Kozłowski M. Teoryja drgania błony złożonej z dwóch pasków kształtu prostokątnego różnego gatunku. Rozprawy Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Akademii Umiejętności Seria 2, Tom 23, ss. 187-224, 1891.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Kazimierz Orzechowski (neurolog) | Leon Zimmermann | Artur Jurczyszyn | Wiktor Lindenbaum | Wiesław Prusek | Manes Kartagener | Kazimierz Steier | Bolesław Jałowy | Maria Orwid | Włodzimierz Kulczycki | Tadeusz Miszczak | Józef Parnas (lekarz weterynarii) | Marian Kawski (farmaceuta) | Mieczysław Mazurek (lekarz)Oceń: Michał Kozłowski (lekarz)