Artur Jurczyszyn


Artur Jan Jurczyszyn, urodzony 17 czerwca 1971 roku w Przemyślu, to znany polski lekarz oraz specjalista w dziedzinie medycyny. Jego renomowana pozycja zgromadziła wiele osiągnięć w obszarze hematologii.

Aktualnie pełni on funkcję Kierownika Ośrodka Leczenia Dyskrazji Plazmocytowych, który wchodzi w skład Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Jego działalność naukowa oraz kliniczna znacząco przyczynia się do rozwoju tej specjalizacji.

Życiorys

Artur Jurczyszyn to osoba o bogatej i różnorodnej ścieżce kariery, która rozpoczęła się w Przemyślu w II Liceum Ogólnokształcącym, gdzie kształcił się w profilu matematyczno-fizycznym. W 1996 roku zakończył edukację wyższą na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Lekarskim w Krakowie, co stało się fundamentem jego profesjonalnej drogi. Już w pierwszych latach kariery zawodowej zaangażował się w pracę w Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie pełnił funkcję młodszego asystenta w latach 1996–2004. Po zdobyciu I i II stopnia specjalizacji z chorób wewnętrznych w 2000 oraz 2004 roku, awansował na starszego asystenta.

W roku 2003 Artur Jurczyszyn obronił pracę doktorską zatytułowaną „Cytokiny w patogenezie szpiczaka mnogiego” na Wydziale Lekarskim UJ CM. Jego wiedza i umiejętności zostały docenione w 2007 roku, kiedy to uzyskał tytuł specjalisty hematologa. Jako wizjonerski lider, w listopadzie 2008 roku współzałożył Fundację Centrum Leczenia Szpiczaka, która od samego początku działalności uzyskała status organizacji pożytku publicznego i zacieśniła współpracę z Kliniką Hematologii.

W kontekście wsparcia chorych, staje się założycielem Krakowskiej Grupy Wsparcia, której celem jest pomoc pacjentom oraz ich bliskim zmagającym się z chorobami nowotworowymi. Od 1 października 2014 był adiunktem w Katedrze Hematologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2016 roku na podstawie swoich badań oraz dorobku uzyskał stopień doktora habilitowanego, prezentując pracę pt. „Szpiczak plazmocytowy – wybrane zagadnienia dotyczące biologii i leczenia”. Od 2017 roku pełni rolę Przewodniczącego Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Od 22 maja 2019 roku pełni funkcję profesora uczelni w Katedrze Hematologii UJ CM. Został uhonorowany tytułem profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu, przyznanym przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, w dniu 28 września 2021 roku. Jego osiągnięcia świadczą o zaangażowaniu oraz pasji, jakie wkłada w swoją pracę zawodową, a także w rozwój dziedziny hematologii w Polsce.

Publikacje

Artur Jurczyszyn jest doświadczeniem autorem ponad 250 publikacji naukowych oraz redaktorem siedmiu monografii, które koncentrują się na obszarze klinicznej hematologii.

Na podstawie danych bibliometrycznych z Bibliografii UJ CM oraz Web of Science Core Collection, przedstawiane są następujące wyniki dotyczące publikacji:

  • suma Impact Factor wynosi 910,1141,
  • suma punktów Ministerstwa to 10876,52,
  • liczba cytowań osiągnęła wartość 2568,
  • liczba cytowań bez autocytowań plasuje się na poziomie 2464,
  • współczynnik Hirscha, odnosząc się do wszystkich publikacji, wynosi 24.

Dodatkowo, autor ma na swoim koncie siedem listów do redakcji, komentarzy oraz artykułów redakcyjnych, które charakteryzują się następującymi danymi:

  • IF wynosi 64,894,
  • punktacja Ministerstwa wynosi 765.

Nagrody i wyróżnienia

Artur Jurczyszyn, wybitny lekarz i naukowiec, zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w ciągu swojej kariery. W 2015 roku otrzymał jubileuszowy medal 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, co było uznaniem jego wieloletnich osiągnięć w dziedzinie medycyny i badań naukowych.

Następnie, w 2016 roku, został uhonorowany wyróżnieniem „Amicus Hominum”, przyznawanym przez Marszałka Województwa Małopolskiego osobom, które z zaangażowaniem działają na rzecz innych ludzi. Rok później, w 2017 roku, jego osiągnięcia naukowe zostały docenione poprzez przyznanie nagrody I stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W czerwcu 2018 roku Artur Jurczyszyn otrzymał prestiżową Nagrodę imienia Tadeusza Browicza od Polskiej Akademii Umiejętności, co stanowiło ukoronowanie jego pracy nad oryginalnym indeksem prognostycznym w pierwotnej białaczce plazmocytowej. Przyznanie tej nagrody potwierdziło znaczenie jego badań w dziedzinie onkologii.

W lutym 2021 roku otrzymał nagrodę Ministra Edukacji i Nauki, która była wyrazem uznania za jego znaczące dokonania w działalności naukowej. Uzyskane honoraria wskazują na jego zaangażowanie w rozwój medycyny i nauk przyrodniczych w Polsce.

W 2023 roku Artur Jurczyszyn został odznaczony przez Prezydenta RP medalem stulecia odzyskanej niepodległości oraz otrzymał odznakę Honoris Gratia od Prezydenta Miasta Krakowa, co świadczy o jego wpływie na środowisko lokalne oraz krajowe. Dodatkowo, jest promotorem trzech doktoratów: dr Sarah Goldman-Mazur, dr Olga Czerwińska-Ledwig oraz dr Anna Suska, co potwierdza jego rolę jako mentora w kształceniu nowych pokoleń specjalistów.

Artur Jurczyszyn jest także członkiem Rady Naukowej miesięcznika „Świat Lekarza”, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w rozwój dydaktyki i popularyzacji wiedzy medycznej.

Członkostwo w towarzystwach naukowych

Artur Jurczyszyn jest osobą wysoce zaangażowaną w rozwój hematologii. Pełni funkcję członka Prezydium Polskiej Grupy Szpiczakowej w Polskim Towarzystwie Hematologów i Transfuzjologów, co podkreśla jego ważną rolę w tym obszarze. Do jego członkostwa należy także Międzynarodowa Grupa Robocza ds. Szpiczaka Mnogiego (IMWG), gdzie zabiega o postęp w terapii szpiczaka.

Warto wyróżnić również jego przynależność do Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego (EHA) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego (ASH), co świadczy o międzynarodowej rozpoznawalności jego prac. Jest także członkiem Międzynarodowego Towarzystwa ds. Szpiczaka (IMS), co podkreśla jego globalną działalność w naukach hematologicznych.

Od stycznia 2017 roku Artur Jurczyszyn pełni rolę Przewodniczącego Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. W Krakowie aktywnie angażuje się w działalność naukową, co dowodzi jego determinacji w rozwijaniu wiedzy oraz polityki zdrowotnej w zakresie hematologii.

Przypisy

  1. Dane bibliometryczne publikacji w czasopismach – HEMATOLOG Kraków. Prywatny Gabinet Hematologiczny. Konsultacje i porady hematologiczne. Choroby krwi i szpiku kostnego [online] [dostęp 20.03.2024 r.]
  2. Curriculum Vitae – Prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn – UJ Kraków [online], jurczyszyn.eu [dostęp 08.11.2023 r.]
  3. a b c d e f Artur Jan Jurczyszyn, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.09.2022 r.]
  4. Katedra Hematologii UJ CM [online], hematologia.cm-uj.krakow.pl [dostęp 08.09.2022 r.]
  5. Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Zarząd wybrany dnia 30.01.2017 rok [online], szpiczak.org, 30.01.2017 [dostęp 14.09.2022 r.]
  6. Prof. Artur Jurczyszyn laureatem Nagrody Ministra Edukacji i Nauki [online], cm-uj.krakow.pl [dostęp 08.09.2022 r.]
  7. Szpiczak wielu – Prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn – UJ Kraków [online], jurczyszyn.eu [dostęp 14.09.2022 r.]
  8. Nagroda im. Tadeusza Browicza dla dr hab. Artura Jurczyszyna [online], hematoonkologia.pl [dostęp 14.09.2022 r.]
  9. Struktura i ośrodki biorące udział w pracach Polskiej Grupy Szpiczakowej [online], hematoonkologia.pl [dostęp 08.09.2022 r.]
  10. The European Hematology Association (EHA), Home [online], The European Hematology Association (EHA) [dostęp 08.09.2022 r.]
  11. American Society of Hematology [online], hematology.org [dostęp 08.09.2022 r.]
  12. a b c d e f g h i Lekarz / Hematolog – HEMATOLOG Kraków. Prywatny Gabinet Hematologiczny. Konsultacje i porady hematologiczne. Choroby krwi i szpiku kostnego [online] [dostęp 14.09.2022 r.]

Oceń: Artur Jurczyszyn

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:15