Artur Schroeder przyszedł na świat 13 kwietnia 1881 roku w Przemyślu i zmarł 16 kwietnia 1934 roku w Krakowie. Był niezwykle utalentowanym twórcą, którego działalność obejmowała różne formy literackie.
W jego dorobku znajdziemy zarówno prozę, jak i poezję. Schroeder był również aktywnym publicystą, a jego prace krytyczne koncentrowały się na literaturze, teatrze oraz sztuce. Dodatkowo podejmował się tłumaczenia, co świadczyć może o jego szerokiej erudycji oraz pasji do odkrywania nowych kultur i idei.
Życiorys
Artur Schroeder, po ukończeniu gimnazjum w Rzeszowie, rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zgłębiał wiedzę z zakresu polonistyki, germanistyki oraz filozofii. Jego poszukiwania intelektualne kontynuował w Wiedniu, a także w Berlinie, gdzie studiował filozofię i estetykę. Ukończył również historię sztuki w Dreźnie, Lipsku i Monachium. Jako nauczyciel rozpoczął pracę we Lwowie w 1907 roku, jednak jego prawdziwą pasję stanowiła działalność literacka oraz krytyczna.
Po zajęciu Lwowa przez Rosjan, Schroeder został internowany, ale podjął decyzję o wstąpieniu do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). W listopadzie 1918 roku działał jako ochotnik broniący Lwowa, a podczas wojny z bolszewikami walczył w detachmencie rotmistrza Abrahama. Szczególnie dramatyczny moment w jego życiu miał miejsce w sierpniu 1920 roku, kiedy to został ciężko ranny pod Zadwórzem, doznając obrażeń płuc i nogi, co zmusiło go do hospitalizacji we Lwowie. Swoją służbę wojskową zakończył w stopniu podporucznika w 14 pułku Ułanów Jazłowieckich.
Schroeder zadebiutował literacko w 1903 roku, publikując swoje wiersze w czasopismach takich jak „Biesiada Literacka” oraz „Słowo Polskie”. Wśród jego najważniejszych dzieł znajduje się powieść „W latarni” (1933) oraz zbiór opowiadań „Orlęta” (1919), które doczekały się przekładów na 13 języków, w tym na francuski w 1930 roku oraz szwedzki w 1934 roku. Książka zyskała na popularności, a w 1988 roku została wznowiona w drugim obiegu.
W latach 1921/1922–1924/1925 jednak znacząco zaangażował się w działalność teatralną, piastując stanowisko sekretarza i kierownika literackiego Teatrów Miejskich we Lwowie. W 1922 roku zrealizował swoją inscenizację „Klątwy” na deskach Teatru Wielkiego. W 1927 roku przeniósł się do Krakowa, gdzie objął funkcję sekretarza Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Publikował swoje artykuły w „Czasie” oraz „Ilustrowanym Kurierze Codziennym”, a także współpracował z lokalną rozgłośnią Polskiego Radia.
W 1934 roku Schroeder znalazł się w epicentrum bezwzględnej rywalizacji toczącej się w TPSP, gdzie został niesłusznie oskarżony przez Adolfa Szyszko-Bohusza, ówczesnego prezesa Związku Artystów Plastyków, o malwersacje finansowe, co doprowadziło go do tragicznej decyzji o odebraniu sobie życia. Po postępowaniach sądowych, które wykazały brak jakichkolwiek nieprawidłowości w księgach TPSP, został zapamiętany jako niewinnie skrzywdzony artysta.
Jako radny Krakowa, Schroeder został pochowany na koszt miasta na cmentarzu parafialnym w Luborzycy, znajdującej się nieopodal Krakowa. W pogrzebie uczestniczyli znaczący przedstawiciele władz, w tym wojewoda krakowski Mikołaj Kwaśniewski oraz kompania honorowa Wojska Polskiego. W 1980 roku jego żona, Zofia z Zarzyckich, która po wojnie pracowała w redakcji „Tygodnika Powszechnego”, spoczęła obok niego. 19 listopada 2023 roku na jego grobie ustawiono i poświęcono nowy nagrobek, ufundowany przez krakowski oddział IPN.
Życie prywatne
Artur Schroeder był trzykrotnie żonaty. Jego pierwsza żona, Maria Daisenberg, pochodziła z lwowskiej rodziny o austriackich korzeniach. Z tego związku narodził się syn, Jerzy Schroeder, który w czasach II wojny światowej walczył jako żołnierz Batalionu „Skała” Armii Krajowej. Po zakończeniu działań wojennych związał się z akademickim życiem, zostając profesorem Politechniki Wrocławskiej.
Nie można zapomnieć o wnuczce Artura, Teresie, która przyszła na świat w 1939 roku we Lwowie. Teresa podjęła decyzję o zawarciu małżeństwa z Franciszkiem Starowieyskim, uznawanym za utalentowanego artystę-malarza.
Ordery i odznaczenia
Artur Schroeder był człowiekiem, który otrzymał liczne odznaczenia za swoje zasługi. Poniżej przedstawiamy wykaz jego wyróżnień:
- Krzyż Niepodległości, nadany 4 listopada 1933 roku,
- Krzyż Walecznych,
- Złoty Krzyż Zasługi, przyznany 9 listopada 1931 roku.
Twórczość
Artur Schroeder to autor, którego twórczość obejmuje szereg różnorodnych dzieł literackich, ukazujących jego talent i wrażliwość artystyczną. Poniżej znajdują się niektóre z jego najważniejszych publikacji:
- Chwile. Poezje (Warszawa 1907),
- Echa (Lwów 1914) – zbiór wierszy,
- Ostatni Hamlet (Lwów 1910) – opowiadania o tematyce psychologicznej,
- Pani Rokicka. Epizod jednej nocy (Wiedeń 1916, 2. wyd. Chicago 1917) – opowiadanie o walce Legionów Polskich,
- Hrabia (Lwów 1918, 2. wyd. Lwów 1925),
- Katalog wystawy sztuki współczesnej (Lwów 1918, 2 wyd. 1923),
- Orlęta (z walk lwowskich) (Lwów 1919, kilka wydań) – opowiadania o polsko-ukraińskich walkach o Lwów, przełożone na język francuski (Les lionceaux, tłum. Helena Broel-Plater Mycielska, wstęp Paul Cazin, Paris 1930) oraz szwedzki (Örnungarna, tłum. Karl-Gustav Fellenius, Stockholm 1934),
- Śladem błękitnym. O sztuce i jej twórcach (Lwów 1921) – zbór sylwetek współczesnych malarzy polskich z przedmową Leona Piwińskiego,
- Tajemnice teatru (Lwów 1922) – antologia tekstów o problematyce teatralnej,
- Awantury teatralne (Lwów 1927) – zbiór felietonów,
- Rozkaz – sztuka w jednym akcie z czasów walk legjonowych (Lwów 1930),
- Światła na wodzie (Warszawa 1932) – zbiór nowel,
- W latarni (Kraków 1933) – powieść.
Jego prace charakteryzują się bogatą tematyką i różnorodnymi formami literackimi, od poezji po dramaty i opowiadania, co czyni go znaczącą postacią w literaturze polskiej.
Przypisy
- Instytut GośćI.G. Media, Upamiętniono obrońcę Lwowa [online], Instytut Gość Media, 20.11.2023 r. [dostęp 21.11.2023 r.]
- a b Teresa Schroeder-Starowieyska – Jerzy Turowicz [online], 05.09.2016 r. [dostęp 21.11.2023 r.]
- Artur Schroeder, [w:] Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 08.04.2021 r.]
- W Luborzycy poświęcono nowy nagrobek Artura Schroedera. Krakow.ipn.gov.pl.
- RościsławR. Skręt, Schroeder (Schröder) Artur Władysław Antoni, [w:] Polski Słownik Biograficzny, t. 35, z. 4, Warszawa-Kraków 1994 r., s. 639.
- ArturA. Schroeder, Orlęta, AleksanderA. Krass (red.), Łódź 1988 r.
- Kronika. We Lwowie. „Kurjer Lwowski”. Nr 203, s. 6, 20.08.1920 r.
- StanisławS. Lam, Współcześni pisarze polscy. Literatura piękna. Krytyka literacka, Warszawa 1922 r., s. 208.
- StanisławS. Lam (red.), Ilustrowana encyklopedia Trzaski, Everta i Michalskiego, t. 4, Warszawa 1927 r., s. 152.
- Wielka ilustrowana encyklopedja powszechna, t. 15, Kraków 1932 r., s. 139.
- M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 346 „za zasługi na polu literackiem i artystycznem”.
- M.P. z 1933 r. nr 255, poz. 273 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Klaudiusz Baran | Piotr Wójtowicz (rzeźbiarz) | Bożena Michalik | Zygmunt Acedański | Basia Liebgold | Edward Leszczyński | Jadwiga Maria Jarosiewicz | Tadeusz Szafran (artysta) | Kazimierz Czyński | Artur Dobiszewski | Bartłomiej Gliniak | Alicja Czernecka-Mikrut | Jakub Henner | Adam Wodnicki (pianista) | Zbigniew Bela | Zbigniew Prostak | Kazimierz Opaliński | Robert Kabara | Giulietta Guicciardi | Maria LikarzOceń: Artur Schroeder