UWAGA! Dołącz do nowej grupy Przemyśl - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Zbigniew Bela


Zbigniew Bela był polskim pisarzem i dyrektorem, którego życie łączyło się z wieloma ważnymi wydarzeniami ze świata literatury. Urodził się 10 września 1949 roku w Przemyślu, a jego kariera literacka i naukowa miała znaczący wpływ na kulturę polską.

Niestety, zmarł 6 września 2018 roku w Krakowie. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie jego wkład w rozwój muzealnictwa był nieoceniony.

Życiorys

Ukończył studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pasjonował się geografią, którą studiował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Jego debiut literacki miał miejsce w 1977 roku na łamach miesięcznika „Twórczość”. W 1998 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Przepisy na leki w 'Sekretach Aleksego z Piemontu’. Analiza historyczno-kulturowa”.

W 2006 roku uzyskał habilitację na podstawie publikacji „Poglądy na temat leczniczych właściwości złota od czasów najdawniejszych po czasy współczesne”. W styczniu 2007 roku Rada Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum powołała go na dyrektora Muzeum Farmacji, a tę funkcję pełnił do 6 września 2018 roku.

W 2009 roku otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w styczniu 2015 roku odebrał z rąk prezydenta RP nominację na profesora tytularnego. Zmarł i został pochowany na cmentarzu Rakowickim, w kwaterze LVIII, płd., gr. 9.

Twórczość

Twórczość Zbigniewa Beli jest bogata i różnorodna, obejmująca zarówno opowiadania, jak i powieści. Autor rozpoczął swoją literacką karierę od przygotowania do występu, które ukazało się w 1979 roku. Kolejny ważny krok w jego twórczości to kapitulacja, powieść wydana przez Wydawnictwo „Iskry” w 1982 roku, która zyskała uznanie czytelników.

W 1984 roku pojawił się zbiór jeden obrót słońca, zawierający interesujące opowiadania. Następnie, w 1988 roku, na rynku literackim ukazał się tom nić Aridany i inne opowiadania, który wzbogacił jego dorobek.

W 1999 roku na uwagę zasługuje dzieło Aleksego Pedemontana Tajemnice, będące kolejnym dowodem na twórczy rozwój Beli oraz jego umiejętność angażowania czytelników w złożone tematy.

Nagrody i wyróżnienia

W uznaniu za swoje osiągnięcia artystyczne, Zbigniew Bela zdobył szereg znaczących wyróżnień. Do najważniejszych z nich należy:

  • Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego przyznana w 1985 roku,
  • indywidualna nagroda ministra edukacji narodowej za książkę „Aleksego Pedemontana Tajemnice” otrzymana w 2000 roku.

Przypisy

  1. Zbigniew Bela, In memoriam - Lista Pamięci, Uniwersytet Jagielloński.
  2. Prof. dr hab. Zbigniew Bela, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 09.04.2022 r.]

Oceń: Zbigniew Bela

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:8