Dawid Ringel


Dawid Ringel jest ważną postacią w historii społeczności żydowskiej w Polsce. Urodził się w 1920 roku w Przemyślu, a swoje życie zakończył w 2013 roku we Wrocławiu.

W trakcie swojej działalności, pełnił on funkcję chazana oraz był przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Jego wkład w życie społeczności żydowskiej był znaczący i pozostawił po sobie trwały ślad w pamięci ludzi.

Życiorys

Dawid Ringel urodził się w rodzinie żydowskiej w Przemyślu. W okresie Holocaustu był internowany w Obozie Janowskim, który znajdował się we Lwowie. Po pewnym czasie udało mu się znaleźć schronienie w mieszkaniu Antoniny Hernik, osobie, która za swoją heroiczność została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Po zakończeniu II wojny światowej Ringel osiedlił się w Wrocławiu, gdzie podjął pracę jako kaletnik. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do pracy zawodowej; był aktywnie zaangażowany w odbudowę społeczności żydowskiej w Polsce. W latach 1994-1999 pełnił zaszczytną funkcję przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, a w latach 1999-2003 był członkiem zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Przez długi czas pełnił również rolę chazana we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem, gdzie z dużym zaangażowaniem prowadził modlitwy i rytuały. Zmarł w maju 2013 roku. Jego ostatnim miejscem spoczynku jest Nowy Cmentarz Żydowski we Wrocławiu.

Przypisy

  1. https://sprawiedliwi.org.pl/pl/o-sprawiedliwych/zaglada-zydow-w-okupowanej-polsce/zydzi-ukrywajacy-sie-po-aryjskiej-stronie/zydzi-ukrywajacy-sie-na-terenie-cmentarzy
  2. USC Shoah Foundation Institute testimony of Dawid Ringel. collections.ushmm.org. [dostęp 07.04.2017 r.]

Oceń: Dawid Ringel

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:13