Jakob Buchband, znany również jako Яков Арнольдович Бухбанд, to postać o interesującej i zarazem skomplikowanej biografii. Urodził się w 1893 roku w Przemyślu, miejscowości, która wówczas miała bogate tło historyczne i kulturowe. Po wielu latach życia, w dniu 8 stycznia 1938 roku, zmarł, pozostawiając po sobie złożony ślad w historii.
W swojej karierze w ramach radzieckich służb specjalnych, Buchband doszedł do rangi majora bezpieczeństwa państwowego. Jego działania w tej roli miały istotny wpływ na rozwój i funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa w ówczesnym ZSRR. Choć jego życie prywatne i zawodowe nie jest szeroko opisane w literaturze, to figuruje jako ważna postać w kontekście historii służb wywiadowczych.
Życiorys
Jakob Buchband był osobą o burzliwej biografii, której działania miały istotny wpływ na przebieg historii w Europie. Należał do partii anarchistów, jednak w 1912 roku zdecydował się na członkostwo w Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Austrii. W 1914 roku, w związku z wybuchem I wojny światowej, został powołany do wojska austro-węgierskiego, a dwa lata później trafił do rosyjskiej niewoli.
W latach 1915-1917 pracował jako maszynista w fabryce zlokalizowanej w guberni permskiej, a w 1917 roku przystąpił do SDPRR(b). W jego działalności w tym okresie wyróżniał się jako lider socjaldemokratycznej grupy „Internacjonalista” oraz redaktor gazety 3 pułku międzynarodowego. W latach 1918-1919 pełnił służbę w Armii Czerwonej oraz w jednostkach wewnętrznych.
W maju 1919 roku objął obowiązki pełnomocnika oraz kierownictwa agentury Wydziału Tajno-Operacyjnego Jekaterynburskiej Gubernialnej Czeki. Od 1920 do 1921 roku był szefem sztabu operacyjnego gubernialnej Czeki w Groznym i Tersku. W 1921 roku również został kierownikiem agentury ds. partii politycznych oraz sekcji tajno-operacyjnej górskiej obwodowej Czeki.
Od stycznia 1922 roku zarządzał Wydziałem Specjalnym i był szefem Sztabu Operacyjnego ds. Walki z Bandytyzmem Piatigorskiej Okręgowej Czeki. Jego kariera dalej się rozwijała, a do kwietnia 1922 roku pełnił funkcję szefa sekcji tajno-operacyjnej i był zastępcą kierownika rybińskiej gubernialnej Czeki. W późniejszych miesiącach 1922 roku jeszcze przez krótki czas był p.o. szefa rybińskiego gubernialnego oddziału GPU.
Na przestrzeni kolejnych lat Buchband zajmował szereg znaczących stanowisk w systemie GPU, w tym szefa Wydziału Kontrwywiadowczego oraz szefa sekcji tajno-operacyjnej w różnych regionach. W marcu 1926 roku objął pozycję szefa okręgowego oddziału GPU w Taganrogu, a w 1929 roku został zastępcą szefa Zarządu Tajno-Operacyjnego w Kraju Środkowo-Wołżańskim.
Od 1930 do 1932 roku Buchband zarządzał okręgowym oddziałem/sektorem operacyjnym GPU w Czycie. Po rozpoczęciu pracy w Gułagu OGPU, pełnił różnorodne funkcje, w tym jako zastępca szefa Środkowoazjatyckiego Zarządu Poprawczych Obozów Pracy. W 1937 roku został aresztowany, skazany na śmierć i rozstrzelany.
Warto również podkreślić, że za swoją działalność został odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru, co świadczy o jego znaczeniu w szeregach radzieckich władz.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Maurycy Axer | Jan Welisław Lewicki | Andrzej Jakubecki | Marek Zubik | Michał Rusinek (prawnik) | Marek Bojarski | Iwona Olejnik | Rafał Sura | Marek Chmaj | Edward Lorenz (sędzia) | Leonard PiętakOceń: Jakob Buchband