Edward Gwido(n) Lorenz, znany również jako Lorentz, to postać, której życie i działalność zasługują na szczegółowe przedstawienie. Urodził się 12 września 1874 roku w Przemyślu, a swoje życie zakończył 26 listopada 1930 roku w Warszawie.
Był on nie tylko prawnikiem, ale również sędzią, który w swoim czasie odegrał ważną rolę w polskim systemie prawnym. Jego pasje sięgały również poza świat prawa – był zapalonym fotografikiem, co świadczy o jego wszechstronnych zainteresowaniach.
Edward Lorenz był także działaczem społecznym, zaangażowanym w różnorodne inicjatywy mające na celu poprawę warunków życia społeczności, w której żył i pracował.
Życiorys
Edward Lorenz urodził się 12 września 1874 roku w Przemyślu. W 1892 roku zdał egzamin dojrzałości w C. K. IV Gimnazjum we Lwowie. Następnie ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Po ukończeniu nauki wstąpił do służby w sądownictwie Austro-Węgier, gdzie miał możliwość pełnienia obowiązków w okresie zaboru austriackiego oraz autonomii galicyjskiej.
Na początku swojej kariery pracował jako sędzia powiatowy w Dolinie. Od 1907 roku pełnił rolę substytuta prokuratorii, a później został prokuratorem. Wkrótce awansował na stanowisko sędziego, a od 1912 roku był radcą w sądzie obwodowym w Przemyślu.
Po wybuchu I wojny światowej opuścił Przemyśl i kontynuował pracę jako sędzia w oddziale karnym przemyskiego sądu znajdującym się w Budziejowicach, gdzie pracował aż do jesieni 1915 roku. Po tej dacie do końca 1915 roku pełnił rolę sędziego w Radomiu, a przez następne 1,5 roku pracował w sądzie apelacyjnym w Lublinie. W skład sądu apelacyjnego w Lublinie został powołany jako jeden z sędziów galicyjskich.
W latach 1917-1918 pełnił funkcję królewsko-polskiego podprokuratora przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Z końcem wojny, a po odejściu ze służby okupacyjnej, powrócił do Przemyśla, gdzie w 1918 roku został wybrany na członka zarówno Rady Narodowej, jak i Rady Miejskiej. W czasie, gdy Polska odzyskała niepodległość, wstąpił do służby II Rzeczypospolitej.
W 1919 roku był przewodniczącym Okręgowej Komisji Wyborczej w Przemyślu, gdzie również aktywnie działał w Kole Związku Ludowo-Narodowego. Lorenz publikował swoje teksty w przemyskich czasopismach, w tym w „Echo Przemyskie” oraz „Ziemia Przemyska”, gdzie pisał korespondencyjnie podczas wojny, używając pseudonimu „Ziemowit”. W trakcie wyborów parlamentarnych w 1922 roku pracował w służbie prokuratorskiej Ministerstwa Sprawiedliwości.
7 grudnia 1922 roku został mianowany przez Naczelnika Państwa sędzią Sądu Najwyższego, z dniem 1 stycznia 1923 roku. Lorenz angażował się także w działalność społeczną; w Dolinie był członkiem Towarzystwa Szkoły Ludowej, a także gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie został prezesem honorowym.
W Przemyślu od 1910 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry, a także prezesem oraz honorowym członkiem Towarzystwa Muzycznego w tym mieście. Pełnił również funkcję prezesa Klubu Urzędników Państwowych w Warszawie. Jego pasją była fotografia, w której się hobbystycznie rozwijał; był prezesem Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii w Warszawie oraz aktywnie angażował się w muzykę, tworząc opracowania związane z tym tematem.
W 1929 roku przeszedł na emeryturę, a swoje życie zakończył 26 listopada 1930 roku w Warszawie. Miał żonę.
Odznaczenia
Edward Lorenz, znany także jako sędzia, był osobą odznaczoną licznymi wyróżnieniami za swoje zasługi. Wśród nich oczywiście na uwagę zasługuje:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 2 maja 1923 roku,
- Gwiazda Przemyśla.
Przypisy
- Nadesłane. Podziękowanie. „Ziemia Przemyska”, s. 3, nr 67 z 13.12.1930 r.
- Kronika polityczna. „Kurier Warszawski”. Nr 345, s. 2, 16.12.1922 r.
- Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Sprawiedliwości”. Nr 1, s. 30, 01.01.1923 r.
- Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Sprawiedliwości”, s. 412, nr 13 z 31.12.1918 r.
- Ruch służbowy. „Gazeta Sądowa Warszawska”, s. 394, nr 39 z 29.09.1917 r.
- Sędziowie galicyjscy w Królestwie Polskim. „Nowości Illustrowane”. Nr 6, s. 7, 09.02.1918 r.
- Władysław Kucharski: Przegląd historyczny 50-lecia Gimnazjum IV im. Jana Długosza we Lwowie. Ósmacy i abiturienci. W: Władysław Kucharski (red.): Księga pamiątkowa 50-lecia Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie. Lwów: 1928, s. 92.
- Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926, s. 18.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Leonard Piętak | Jakob Buchband | Maurycy Axer | Jan Welisław Lewicki | Andrzej Jakubecki | Marek Zubik | Michał Rusinek (prawnik) | Marek Bojarski | Iwona Olejnik | Rafał Sura | Marek ChmajOceń: Edward Lorenz (sędzia)