Janusz Kosiński, urodzony 4 września 1944 roku w Przemyślu, a zmarły 24 marca 2008 roku w Warszawie, był niezwykle uznawanym polskim dziennikarzem muzycznym.
Jego wkład w polski dziennikarstwo muzyczne pozostaje niezatarte, a jego prace były znane ze swojego rzetelnego podejścia oraz pasji do muzyki. Kosiński przez lata kształtował opinie oraz zainteresowania wielu pokoleń słuchaczy, a jego działalność na pewno wpłynęła na rozwój kultury muzycznej w Polsce.
Życiorys
Janusz Kosiński był wielką osobowością polskiego radia, którego działalność rozpoczęła się w latach 60. XX wieku. Współtworzył oraz prowadził jedną z najbardziej znanych list przebojów, Rozgłośnię Harcerską. Od 1968 roku jego kariera była ściśle związana z Programem III, gdzie zyskał etat w 1970 roku, a od 1991 roku pozostawał aktywny jako współpracownik.
W jego dorobku artystycznym znajduje się wiele audycji muzycznych, w tym słynne „Odkurzone przeboje”, które były nadawane od 1970 do 2008 roku. Program ten w ostatnich latach emitowany był w środy w godzinach od 2 do 4 po północy. Kosiński był również pomysłodawcą takich audycji jak „Akademia Muzyczna Trójki”, „W tonacji Trójki”, „Nocna Polska” oraz „Pół perfekcyjnej płyty”. Jako współautor „Listy Przebojów dla Oldboyów” oraz programu „Winien i ma” zyskał uznanie, zwłaszcza po otrzymaniu Złotego Mikrofonu.
Oprócz wymienionych audycji, Janusz Kosiński prowadził również programy takie jak „Antykwariat”, „Koncert Życzeń”, „Nocna zmiana Kosy” (od maja 2007 do końca tego samego roku) oraz „AntyGaleria” od stycznia 2008 roku w Antyradiu. Ponadto pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Artystycznej, mającej na celu wyłonienie polskich kandydatów na Konkurs Piosenki Eurowizji.
Kosiński był również znanym konferansjerem, a w tej roli występował m.in. na festiwalu Rawa Blues. Jego życie tragicznie przerwało zdarzenie, które miało miejsce na początku marca 2008 roku, kiedy to doznał udaru mózgu. Zmarł 24 marca tego samego roku, nie odzyskawszy przytomności. W celu upamiętnienia jego twórczości, jeszcze w tym samym roku wydano płytę „Hey Jimi – Polskie gitary grają Hendrixa”, dedykowaną jego pamięci.
Janusz Kosiński spoczywa na cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ul. Żytniej 42 w Warszawie, w kwaterze N-1-19.
Przypisy
- Hey Jimi – Polskie gitary grają Hendrixa. Warszawa: Agora S.A., 2008. ISBN 978-83-7552-186-3.
- a b MonikaM. Makowska MonikaM., Janusz Kosiński nie żyje [online], polskieradio.pl, 24.03.2008 r. [dostęp 31.12.2010 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Józef Frankiewicz | Wojciech Wieczorek | Przemysław Babiarz | Anna Strońska | Marian Dienstl-Dąbrowa | Jerzy Janiszewski (dziennikarz) | Adrian Klarenbach | Łukasz Saturczak | Kazimierz HemerlingOceń: Janusz Kosiński