Obelisk Konstytucji 3 maja na przemyskim Wzgórzu Zamkowym


Na przemyskim Wzgórzu Zamkowym wznosi się imponujący obelisk, który został dedykowany twórcom Konstytucji 3 maja. Jest to wyjątkowe miejsce, które łączy historię z naszym dziedzictwem kulturowym, podkreślając znaczenie tego ważnego dokumentu w historii Polski.

Obelisk ten nie tylko upamiętnia samego aktu Konstytucji, ale także symbolizuje wartości, które były w nim zawarte. Jego lokalizacja w Przemyślu dodatkowo wzmacnia jego symbolikę oraz duchowe połączenie z przeszłością.

Opis

Pomnik usytuowany jest na Wzgórzu Zamkowym w Przemyślu. Na solidnym, betonowym postumencie umieszczono granitowy głaz. Napis na głazie brzmi: 1791. 3 maja 1891. Jest to hołd oddany twórcom konstytucji, z okazji setnej rocznicy tego ważnego wydarzenia.

Na bokach postumentu znajdują się nazwiska wybitnych postaci, które odegrały kluczową rolę w powstaniu konstytucji. Warto wymienić, iż wymienieni są:

  • Hugo Kołłątaj,
  • Stanisław Małachowski,
  • Ignacy Potocki,
  • Jan Dekert.

Dodatkowo, na rogu monumentu, w 1960 roku, przytwierdzono tabliczkę informującą o odnowieniu pomnika, co podkreśla dbałość o jego historię i znaczenie.

Historia

Pomysł

Inicjatorem budowy obelisku był Leonard Tarnawski, znany adwokat oraz działacz społeczny z Przemyśla. Głaz, który posłużył jako podstawa pomnika, przywieziono z pobliskich Ujkowic.

Odsłonięcie

Uroczystość odsłonięcia miała miejsce 3 maja 1891 roku o godzinie 18:30. W wydarzeniu uczestniczyło około 6 tysięcy ludzi, co świadczy o dużym zainteresowaniu, jakie wzbudził pomnik. Mimo entuzjazmu, nie obyło się bez drobnych kłopotów technicznych, gdyż głaz nie został ustawiony na cokole zgodnie z planem.

Podczas ceremonii, przemówienie wygłosił dr Doliński, adwokat z Przemyśla. Jego wystąpienie rzekomo porwało publiczność i wywarło na niej duże wrażenie. W mowie Dolińskiego pojawiła się myśl o nadziei, że naród polski w przyszłości zyska możliwość samodzielnego stanowienia swoich praw. Kulminacją jego wystąpienia były słowa: Jeszcze Polska nie zginęła i nie zginie!

Przypisy

  1. Przemyskie Historie [online] [dostęp 20.03.2022 r.]
  2. Gazeta Przemyska, 03.05.1891 r. Brak numerów stron w książce

Oceń: Obelisk Konstytucji 3 maja na przemyskim Wzgórzu Zamkowym

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:5