W nadchodzące dni wolne związane z majówką, nie można zapominać o zagrożeniach czyhających w Internecie. Cyberprzestępcy nie odpoczywają i starają się zdobyć poufne dane użytkowników. Warto zachować czujność, szczególnie w obliczu typowych oszustw, które mogą pojawić się w czasie wyprzedaży oraz różnego rodzaju ofert inwestycyjnych. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje, które pomogą w ochronie przed atakami w sieci.
Zakupy na portalach aukcyjnych mogą wiązać się z ryzykiem. Ważne jest, aby kontaktować się ze sprzedającymi jedynie za pośrednictwem oficjalnych kanałów danej platformy. Cyberoszuści potrafią tworzyć fałszywe strony, które wyglądają jak oryginalne portale, dlatego tak istotne jest, aby zwracać uwagę na adresy internetowe. Dodatkowo, nie należy logować się na konto bankowe po kliknięciu w nieznane linki przesyłane w wiadomościach.
Fałszywe inwestycje stanowią jedno z najpowszechniejszych zagrożeń dla osób korzystających z usług finansowych. Oszuści nierzadko tworzą profesjonalnie wyglądające strony internetowe, które mają na celu przyciągnięcie użytkowników do zainwestowania w wyimaginowane projekty. Działania te często łączą się z manipulacją ze strony rzekomych doradców finansowych, którzy mogą namawiać ofiary do instalacji oprogramowania, co pozwala im przejąć kontrolę nad komputerem i uzyskać dostęp do poufnych danych. W przypadku utraty środków, należy jak najszybciej zgłosić to swojemu bankowi oraz policji.
Innym sposobem działania cyberprzestępców jest podszywanie się pod pracowników banków. W takiej sytuacji, osoba dzwoniąca podaje się za przedstawiciela instytucji finansowej i informuje o podejrzanych transakcjach na koncie, a następnie próbuje wydobyć wrażliwe informacje. Tego rodzaju oszustwa, znane jako spoofing, są na porządku dziennym i zawsze należy być ostrożnym przy podawaniu jakichkolwiek danych. Najlepiej nie reagować na telefony od nieznanych osób i samodzielnie skontaktować się ze swoim bankiem, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Źródło: Policja Przemyśl
Oceń: Majówka w cieniu cyberzagrożeń: bądź czujny w sieci
Zobacz Także